Guttamási Lovasudvar

Nincs reménytelen ló! Ha már mindenki lemondott a lováról, de Ön még adna neki egy esélyt, mi vagyunk az emberei!

Hitek és tévhitek!

 

Az alcím célja a téveszmék megdöntése tudományos magyarázatokkal. Nem akarunk senkit sem kioktatni, megalázni, vagy mindenkinél okosabbnak látszani! Csak egyszerűen jobbá, élhetőbbé tenni a világot, emberek és lovak számára egyaránt!

 

Hőmérséklet!

 

Látott-e már valaki lefagyott fülű lovat? Ugye senki! Nem kell megijedni ha hideg van!

Nem teszünk jót a lovainkkal ha jól bezárjuk őket, minden ajtót, ablakot, rést, erősen leszigetelünk. A ló boxában trágya van. A trágyából ammónia szabadul fel. Ez a kellemetlen gáz folyamatosan ingerli a lovak légútjait és tüdejét. Saját angolboxainkat úgy építettük meg, hogy az ajtóban egy 15cm magas küszöb van. az ajtó és a küszöb között 3-5 cm rés van. Mivel az ammónia és a szén-dioxid nehezebb mit a tiszta levegő, ezért rögtön távozik a boxból.

 Ellenben a meleget kevésbé viselik jól...De senki nem akarja lemondani a lovaglóóráját 40 fokban délután 2-kor, pedig TV, rádió szajkózza, ne legyünk kinn 11-től 3-ig...No ők sem...Ugyanúgy hőgutát kaphatnak mint mi, inkább melegben kiméljük őket, ne a hidegtől féltsük!

 

 

A lovak viselkedése

 

Mindenki látott/halott már olyat, hogy valaki megvette álmai lovát, majd kis idő múlva elkezdett panaszkodni...A megvételkor kedves, aranyos, engedelmes ló elkezd sunnyogni, fenyegetni, amitől persze megijedünk, és a helyzet csak fokozódik, esetleg ledobja a gazdit, majd szép lassan eljutnak odáig hogy már rá sem mer ülni...Nem egyszeri és nem is utolsó eset!

 

Szóval kezdjük az alapoknál, hogy a lovak mit miért csinálnak. Elsősorban mélyen véssük a fejünkbe, hogy menekülő, növényevő állatok! Ez azzal jár, hogy bármi furcsa zajt, tárgyat látnak, új helyzetbe kerülnek, első és ösztönös cselekedetük a menekülés. Mert annak idején amelyikük nem volt elég gyors azt megette a ragadozó...Amit mi butaságak vagy nem ijesztő dolognak látunk, ők vélhetik annak! Növényevők, tehát nincsenek éles karmaik és hatalmas metszőfogaik amivel megvédhetnék magukat. Persze tudnak rúgni, de ahoz már igen közel kell engedniük magukhoz az ellenséget, és természetesen közben fennáll a veszélye, hogy legfőbb testrészük, a lábuk megsérül( ha lesántultak a vadonban, szinte biztosan a halálukat lelték) Tehát inkább futottak, erre születtek, hogy gyors reflexeik révén villámgyorsan elszáguldjanak. Másodsorban szigorú hierarchia, rangsor szerint éltek a ménesben, ettől volt nyugodt az életük. A ménest egy tapasztalt kanca vezeti, és a mén védi. Rajtuk kívül mindenkinek megvan a maga helye a rangsorban. És a ménes nyugodtan éli mindennapjait, senki sem veszekszik, mert mindenki tudja a helyét. A hierarchia erre való, aki megkérdőjelezi a másik pozícióját, azt az alfa kanca rendreutasítja, súlyos szabályszegés esetén elűzi a ménestől, ami a halálát is okozhatja. (Ha egyedül van előbb megeszi a ragadozó...) Csak akkor engedi vissza, ha a "megbánás" jeleit mutatja: fülek a kanca irányába, rágcsál, fejét a földig engedi és úgy megy. Ugye mind láttuk már ezeket a jeleket, ha figyeltünk egy ménest? (A ménes akár 2 lóból is állhat, vagy akár egy lóból és egy emberből) Ma is pont így csinálják! Monty Roberts megfigyelte a vadon élő musztángokat, és összegyűjtve tapasztalatait, kipróbálta, hogy működne e ez a dolog akkor, ha ő is így kommunikálna egy vadlóval. Ha ugyanazt a testbeszédet alkalmazza, amit a lovak egymás közt, akkor megbízna e benne annyira hogy a közelébe, később a hátára engedje? És...működött:) Tehát a mi feladatunk az,ha azt akarjuk hogy lovunk jól érezze magát a kettönk közti ménesben, hogy mi legyünk az alfa kanca, és ő biztonságban érezze magát mellettünk. Monty Roberts  Az igazi suttogó című könyvében részletesen leírja hogy hogyan érhetjük ezt el, én ezt most nem részletezném, de ezek az alapok.

 

Térjünk vissza alap feltevésemhez, hogy a megvett, "jó" ló "elromlik". Valószínűleg semmi más baj nem történt, minthogy ő a főnök kettőnk közül. Az a főnök akinek az akarata érvényesül! És ez mindenféle apró pici dologra érvényes, amit laikusként lényegtelennek gondolunk. Pl. ilyen dolog a lökdösés, böködés a ló részéről: ki mozgat kit? az a főnök...ha meglök, megbök, ő mozgat engem! ne hagyjuk! Bármennyire is cuki! Épp tesztel minket! Bármikor, bárhol meg kell engedje hogy megéritsük! Nincs olyan hogy most nem akarja! Persze ehez bíznia kell bennünk, ezt elérhetjük Monty módszerével, Parelli 7 játékával, bármivel, de nincs olyan hogy most rossz napja van nem hagyja! Mert egyik nap nem engedi érinteni a hátsó lábát pl. ápolásnál, ha tétovázunk, ráhagyjuk, kb egy héten belül nem léphetünk a marjánál tovább mert fintorogni, ellépni, esetleg fenyegetni fog, ha határozatlanul nem kezeljük a problémát, már azt vesszük észre hogy az édes kedves lovunk kikerget minket a karámból! Ez teljesen komoly, ennyitől ez megtörténhet, és távolról sem azért mert ez egy gonosz ló, vagy agresszív, semmi ilyesmiről nincs szó, és persze egy dominánsabb az ilyesmit előbb megteszi mint egy rangsorban lejjebb álló egyed, de mindegyik tesztel, és ha nem vagytok határozott alfák, ők átveszik az irányítást, és ha átvették, akkor azt csinálják amit ők akarnak, és ebbe az is beletartozik ha épp nem vágynak a társaságunkra, hát "elkergetnek". Ennyi! Nincs gonoszság, nincs agresszió, nincs titok! Csak nem mi vagyunk az alfa az ő számára. Megoldás: Monty Roberts csatlakoztatása, Parelli 7 játék, sok sok módszer...És a lényeg mindenben: Határozottság! Mindent határozottan tegyünk a ló körül! És ha elrontjuk, nincs nagy baj, utána határozottan kérjük jól és ennyi! Ők szívesen tanulnak és felejtik el a tévedéseinket...Ezért is szeretjük őket:)

 

És még egy jó tanács: sok kellemetlenségtől megkíméljük magunkat, ha alapből a természetünkhöz, lovas tudásunkhoz illő lovat választunk! Tehát, kezdő lovas ne válasszon domináns lovat, mert nagy hibát követ el! A domináns ló sokkal többet tesztel, mint egy rangsorban lent helyezkedő, nehezebben engedi át a helyét, úgymond "nagy arca van", és ezt nehéz letörni egy kezdő, tapasztalatlan lovasnak. Honnan tudjuk hogy domináns? Hát nézzük meg a viselkedését a ménesében! Az alfát mindenki tiszteli, általában nem verekszik, mert nincs rá szüksége, csak néz valamerre és a többiek félre állnak. Ő eszik, iszik először, és engedélyére léphet oda a többi. Kitartó, erős, magabiztos, és ez messziről sugárzik belőle. Általában a rangsorban középen helyezkedő egyedekkel a legkönnyebb a kommunikáció, ők jól tudnak alkalmazkodni ehez is, ahoz is. A rangsor alján levők sokszor félősek, az átlagnál is idegesebbek, stresszesebbek, szintén nem feltétlenül valók kezdőnek. De ha jó kezekbe kerülnek, tőlünk is kaphatnak önbizalmat, és aztán akár a lovak közötti rangsorban is feljebb kerülhetnek. Szóval figyeljünk és tanuljunk tőlük! Mert könnyebb dolgunk lesz lovasként, ha kiismerjük a lovak viselkedését!

 

Testbeszéd

 

Elég sajátos, könnyen megérthető testbeszédük van. Bárhol megfigyelhetjük ahol több lovat tartanak együtt. Ha pl eszik az egyikük a szénarácsnál, és egy rangsorban sokkal alatta álló nem figyel és mellé áll enni(már nagy hiba tőle, figyelmetlensége miatt is helyezkedik a rangsorban lejjebb), akkor nem fogja odaengedni. Mellette csak a közvetlenül alatta vagy felette álló ehet. Tehát, először is elkezd sunyítani. Ha van esze a másiknak már arrébb megy. Ha nem, jön a következő fokozat: nyakát előre nyújtva felé csap. Ha erre sem megy arrébb, fejét, nyakát egyenesen tartva meglódul felé. Ha a másik még mindig nem megy el, akkor ebből a lendületből belé is harap! Nem cicóznak, hanem durr! Legközelebb, ha van esze a másiknak, már a sunyításnál arrébb fog menni. Vagy, ha nem előlről szeret támadni, elkezd a másikra farolni, arrébb kéne menni...ha nem, elkezd felé tolatni határozottan, ha még ekkor sem megy biztos távolságba akkor durr, egy vagy két lábbal odarúg. Nekünk is mindig így kell kommunikálni velük. Először finoman szólok, majd kérem, majd követelem! De mindig legyen fokozat! Adjuk meg az esélyt, hogy a finom jelünkre reagálhasson. Gondolok itt a csizmasegítségre például, amikor el akarom indítani. Először finoman elkezdem szorítani, ha elindul abba is hagyom, ha nem fokozom addig, amíg meg nem teszi amit kértem. Parelli ezt 4 fokozatnak hívja: szőr, bőr, izom, csont.

 

Tehát tudnunk kell, ha több lovat tartunk együtt( márpedig ők így érzik jól magukat), amíg a rangsor be nem áll (ez a csapat habitusától függően 2-3 hónap) lesznek harcok. Ha több domináns egyed is van, akkor igen kemény harcok! És sérülések! De ez a dolgok rendje és módja...És ha beáll a rend, mindenki nagyon jól fogja magát érezni, biztonságban, békében. Vannak olyan egyedek, amik nehezen adják meg magukat, kitartóak, összefarolnak és rúgnak, nagyon csúnya látvány, de akinek jobban fáj arrébb fog állni és eldől a dolog. Nyilván ha ezt látjuk közbe fogunk avatkozni, próbáljuk megzavarni őket, persze nem akarjuk hogy szeretett lovunk lesérüljön, megsántuljon, de ezzel csak elhúzzuk a dolgot, mert utána újra egymásnak fognak esni, addig amíg ki nem derül ki a kitartóbb. Sok viselkedésproblémás lónak külön jót tesz, ha összerakjuk egy domináns egyeddel, ő majd elvégzi a munka nagy részét, és ha már ő letörte a nagyszájú kezdeményezését, utána nekünk is könnyebb dolgunk van hogy a rangsorban fölé kerekedjünk. Kegyetlenségnek hangzik, de én nem gondolom hogy az lenne, többször alkalmaztam már ezt a módszert. Persze ezt azért bőven ki kellett érdelemie az adott lónak...

 

Támadás:

 

sunyit.jpeg

 

Ágaskodás: általában a felülkerekedés kifejezése, akkor is ha velünk teszik...

 

 agaskodo-lo.jpg

 

agaskodos.jpg

 

 A lovas súlyáról...

 

Teljesen mindegy hogy a lovas hány kiló, nem számít, csak az, hogy mennyire tud lovagolni. Rengetegszer halljuk, hogy nehéz valaki a lónak és könnyebb lovast szeretnének rá...Higgye el mindenki, 40 kiló aki nem tud lovagolni, sokkal jobban zavarja a lovat és nagyobb kárt tud tenni benne, mint egy 100 kilós jó lovas!Hihetetlenül sokszor halljuk ezt a butaságot, pláne belovaglásnál, hogy könnyű lovas kell a lóra...Emberek, ez butaság!Amelyik ló nincs jól előkészítve, a 40 kilós lovast is földhöz fogja vágni! Nem az számít hogy hány kiló hanem hogy egyensúlyban, helyesen üljön a lovon!Bár azt is megjegyezném, akkor szoktuk ezt hallani amikor a ló már eljut arra a szintre hogy szinte bárki tovább tud már vele lépni, addig nem zavar senkit a súlyunk amíg a lóval gondok vannak:)

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 6
Heti: 34
Havi: 187
Össz.: 91 183

Látogatottság növelés
Oldal: Hitek és tévhitek
Guttamási Lovasudvar - © 2008 - 2024 - guttamasilovasudvar.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »